Hetvenötezer dollárért vásárolható meg Helen Keller eddig ismeretlen levélgyűjteménye

2024.05.05. 20:56
Helen Keller eddig ismeretlen levelei kerültek elő, melyek további – eddig ismeretlen – részleteket árulnak el az írónő életéről. Az 1880-ban született Helen Kellernek kezdettől fogva rendkívüli kihívásokkal kellett szembenéznie, ugyanis vak, süket és beszédképtelen volt, ám ahelyett, hogy hagyta volna, hogy életét a körülményei határozzák meg, küzdelmének köszönhetően a fogyatékkal élők heves szószólója lett egészen 1968-ban bekövetkezett haláláig. A most előkerült dokumentumokat – melyek egy garázsban porosodtak ez idáig – 75 ezer dollárért lehet megvásárolni.

Előkerült Helen Keller hallás- és látássérült amerikai írónő és aktivista eddig ismeretlen, figyelemre méltó levélgyűjteménye, amelyet a momentsintime.com most 75 ezer dollárért értékesít – írja a TMZ.

A levelek gyermekkorától a felnőttkorig, életének egy hosszabb periódusa alatt születtek meg.

A most megismert levelek számos újdonsággal szolgálnak az írónő éleéről. Többek között új részleteket tárnak fel a Helen Keller és édesanyja, Kate közötti kapcsolatról. Igazán figyelemreméltó az a 7 oldalas, kézzel írt és illusztrált levél, amelyet Helen Keller nyolcéves korában írt, és korai betekintést nyújt abba, hogy később hogyan törte át a hallás- és látássérült emberek előtt álló akadályokat.

Ezenkívül húsz gépelt levél is van a gyűjteményben. Néhány levelet más rokonainak küldött, felfedve Helen költői érzékét és empatikus oldalát.

A különleges archívumot egy pasadenai (Kalifornia) garázsban találták meg, és alacsony, mindössze 54 dolláros áron vásárolták meg. Ehhez képest a 75 ezer dolláros díjszabás csillagászati felár, de az összeállítás egyértelműen gyöngyszem minden történelmi gyűjtő számára.

Ki volt Helen Keller?

Helen Adams Keller 1880-ban született Alabamában. Ugyan tökéletesen egészségesen jött a világra, másfél éves korában súlyos betegség támadta meg, melynek következtében teljes mértékben elvesztette a hallását és a látását, valamint beszédképességét. Helen egyetlen emberrel volt képes kommunikálni, a család szakácsnőjének hatéves lányával, akivel saját jelnyelvet dolgozott ki.

Emellett a látássérültekre jellemző hatodik érzék is kifejlődött a kislányban: meg tudta állapítani, hogy ki közeledik felé az illata alapján.

Helen Keller nehezen vette tudomásul állapotát, gyakoriak voltak nála a dührohamok. Édesanyja azonban nem adta fel, és nagy reményekkel kereste fel a Perkins Vakok Iskoláját, melynek 20 éves öregdiákja, az erősen látássérült Anne Sullivan a családhoz költözött tanítónak. Kitartásának köszönhetően megtanult írni, olvasni és beszélni. Felnőttkorára már francia, német, görög és latin könyveket is olvasott.

Megtanult gépelni, elvégezte a Radcliffe Egyetemet, így ezzel ő lett a világon az első siketvak, aki diplomát szerzett. Tanulmányai végéhez érve a segítő munkát választotta hivatásul, és a sérült gyerekek és felnőttek lelkesítését vette a vállára.

Ha én siketen és vakon is gazdagnak és izgalmasnak találom az életet, akkor te milyen rengeteg dolgot tudsz befogadni mind az öt érzékedet használva

– kérdezte.

Helen Keller emellett harcolt a békéért, a nők egyenjogúságáért, és a világ történései is érdekelték, több amerikai elnökkel is levelezett. 1920-ban részt vett az American Civil Liberties Union (ACLU) megalapításában, előtte pedig nonprofit szervezetet alapított, ami a vakság megelőzése érdekében küzdött. 

1964-ben Lyndon B. Johnson elnöktől megkapta a Szabadságért Elnöki Érdemérmet, rá egy évre az 1965-ös New York-i világkiállításon a Leghíresebb Nők közé választották. Helen Keller három évvel később, 1968 júniusában halt meg, nem sokkal a 88. születésnapja előtt.